ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

obaleč hrachový (Cydia nigricana)

1-5 z 5
obaleč hrachový
Cydia nigricana

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidopteračeleď: obalečovití (Tortricidae)

vědecká synonyma: Laspeyresia nigricana, Cydia rusticella, Cydia novimundi, Enarmonia nigricana, Grapholitha nigricana

EPPO kód: LASPNI

Hostitelské spektrum
Hrách setý, čočka jedlá, bob obecný, vikev setá, vikev huňatá, vikev panonská, hrachory.
Popis druhu
Motýl v rozpětí 12–17 mm. Základní barva je šedo- až světle olivově hnědá. Přední a postranní okraje předních křídel jsou černé s bílými proužky. Zadní křídla jsou jednobarevně hnědá.
Vajíčka 0,7×0,5 mm, těsně po nakladení bílá, později žlutavá. 
Housenka, která dorůstá 8–10 mm, je bělavá, žlutobílá nebo světle zelenavá. Hlavu má světlehnědou, předohruď a řitní štítky jsou tmavohnědé. Na hřbetní straně má hnědé bradavičky. 
Kukla 7–8mm dlouhá, tmavě hnědá.
Možnost záměny druhu
Feromonové odparníky určené na o. hrachového lákají i samce obaleče vojtěškového (Cydia medicaginis). Obaleč vojtěškový se vyskytuje, mimo větší komplexy vojtěšky pěstované na semeno, jen vzácně. Housenky poškozují žírem generativní orgány vojtěšky, včetně semen. Motýl je aktivní především za soumraku a tři hodiny po půlnoci. Je lákán na světelné lapáky. V rozpětí 9–12 mm, přední křídla jsou hnědavě až okrově šedá, zadní křídla jsou hnědavá.
Příznaky poškození
Poškozená nebo zcela zničená semena. V poškozených semenech jsou vykousány nepravidelné otvory. V luscích jsou přítomné exkrementy housenek (trusinky). Jedna housenka zpravidla poškodí více semen.
Možnost záměny poškození
Poškození může být zaměněno s poškozením semen způsobeným zrnokazem hrachovým (Bruchus pisorum).
Životní cyklus
Přezimuje housenka v zápředku v půdě, v hloubce 2–2,5 cm. Let dospělců v roce po přezimování začíná ve třetí dekádě května, vrcholí v červnu a doznívá ve druhé polovině července. Samičky kladou vajíčka v průběhu června, zejména na listy a palisty, méně často na jiné rostlinné orgány. Kladení probíhá v době kvetení a nasazování prvních lusků. Housenky se po vylíhnutí po krátké době lezení a žíru na povrchu rostlin vžírají do vnitřních částí lusků. Odhaduje se, že doba od vylíhnutí do zavrtání housenek do lusků není delší než 1 den. V luscích poškozují semena. V jednom lusku bývá většinou jen jedna housenka. Asi po 3 týdnech žíru lusky samy praskají nebo si housenky vyžírají stěnou lusku díru k jeho opuštění. Přezimování a kuklení probíhá na pozemku, kde byl napadený porost. 
Škůdci vyhovuje teplé a slunečné počasí. Motýli o. hrachového jsou aktivní za plného světla (druh s denní aktivitou).
Obaleč hrachový má obvykle 1 generaci v roce. 
Hospodářský význam
Škůdce může být příčinou snížení výnosu semen, u hrachu i více než o 30 %. Kvalita produkce je významně snížena jak z biologického hlediska (klíčivost, HTS), tak především z hlediska možnosti uplatnění semen v potravinářství nebo jako osivo. Poškozená semena jsou považována za příměs. Napadená semena po výsevu podléhají houbovým chorobám.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Preventivní ochrana spočívá v hluboké orbě sklizeného pole a v zakládání nových porostů co nejdál od loňských porostů čočky a hrachu. 
Housenky jsou do určité míry parazitované (odhad max. 5 %) blanokřídlými parazitoidy z čeledi Braconidae.
Chemická ochrana rostlin
Chemické ošetření musí být cíleno proti právě se líhnoucím housenkám. Ošetřuje se tedy 1 týden (při teplém počasí) nebo 2 týdny (při chladném počasí) po zjištění letové vlny v lapácích odpovídající prahu škodlivosti. Ošetření se při stálém náletu po 10–14 dnech opakuje.

DELTASTOP CN

feromonový lapač - obaleč hrachový
SKLADEM U DODAVATELE - dodání 2-7 pracovních dní
180,00 Kč s DPH

SpinTor 240 SC 1 l

Přírodní insekticidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
5 880,00 Kč s DPH