Kategorie

Najdete nás na Facebooku

molovka pupenová (Argyresthia pruniella)

molovka pupenová
Argyresthia pruniella

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidopteračeleď: předivkovití (Yponomeutidae)

vědecká synonyma: Argyresthia ephippella

Hostitelské spektrum
Housenka molovky zahradní se živí listy i květními pupeny ovocných stromů. Není potravně specializovaná, takže ji můžete nalézt na více druzích rodu Prunus spp., tedy na višních, třešních, švestkách, jabloních, hruškách nebo broskvích.
Popis druhu
Jedná se o malého motýla s rozpětím křídel až 10?12 mm. Přední křídla jsou úzká, rezavě hnědá, světle mřížkovaná a na předním okraji s několika bílými tečkami. 
Možnost záměny druhu
Od předmětného druhu se například příbuzný druh A. pulchella liší mírně větší velikostí těla i rozpětím křídel. Na tomto druhu nalezneme na temeni bílý trs chloupků a po stranách hlavy nažloutlé zbarvení, což je pro A. pruniella netypické. Navíc je druh A. pulchella škůdce jeřábů a nikoliv dřevin rodu Prunus.
Příznaky poškození
Líhnoucí se housenky brzy na jaře obsazují mladé pupeny a nelignifikované letorosty a později také ožírají i drobné plody hostitelských rostlin.
Možnost záměny poškození
Poškozená rostlinná pletiva úživným žírem larev, tedy pupeny ovocných dřevin, mohou být poškozeny i jinými zástupci hmyzu se stejnou potravní vázaností. Nicméně přítomnost žeroucích jedinců v pupenu je jasným determinačním znakem tohoto konkrétního druhu.
Životní cyklus
Na jaře a po prvním oteplení (při teplotě nad 10 °C) opouštějí housenky vaječné obaly a zavrtávají se do pupenů, které následně vyžírají. Následně se tito jedinci kuklí v detritu a půdním substrátu. Imaga se začínají líhnout již od konce června, ale letová aktivita trvá až do konce léta. Zástupci tohoto druhu mají jednu generaci v rámci roku. Přezimují vajíčka a to v trhlinách kůry na větvičkách nebo na kmenech.
Hospodářský význam
Poškozené pupeny tímto druhem zasychají. V květních poupatech jsou žírem ničeny pestíky, tyčinky i květní plátky. Jedna housenka může poškodit několik květů a při nedostatku květních pupenů minuje v listech, čímž se snižuje fyziologický výtěžek fotosyntézy hostitelských dřevin.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

PLATBA ZA OBJEDNÁVKU

Expresní doprava