ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci,

na základě vládního doporučení v souvislosti se šířením COVID-19 podporujeme omezení platby v hotovosti (na dobírku). Proto doporučujeme při tvorbě objednávky volit bezhotovostní platbu předem. K tomuto kroku jsme se připojili z hygienického hlediska a došlo tím k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci.

Děkujeme za pochopení.

medovnice štíhlá (Eulachnus agilis)

1-5 z 5
medovnice štíhlá
Eulachnus agilis

třída: hmyz (Insectařád: polokřídlí (Hemipteračeleď: mšicovití (Aphididae)

EPPO kód: EULAAG

Hostitelské spektrum
Monocyklická. Prokázána pouze na borovicích, a to 19 taxonech (Pinus sylvestris, P. banksiana, P. cembra, P. mugo, P. nigra atd.).
Popis druhu
Velikost 1,6–2,3 mm, jasně zelené zbarvení s četnými červenohnědými skvrnami. Tělo není pokryto voskovými výpotky. Mšice mají vřetenovitý tvar těla.
Možnost záměny druhu
Tento druh je možné celkem snadno zaměnit s jinými druhy rodu Eulachnus (E. alticola, E. nigricola, E. rileyi) nebo ostatními druhy na borovicích (Schizolachnus pineti aj.).
Příznaky poškození
Mšice sají na starších jehlicích, způsobují různé chlorózy a předčasný opad jehlic. Netvoří kolonie a při vyrušení se velmi rychle rozutečou.
Životní cyklus
Přezimují vajíčka u jehlic. Na jaře se počet mšic rychle zvětšuje, přičemž okřídlené i bezkřídlé formy jsou přítomny po většinu roku. Počet mšic klesá v letním období, ale opět dosahuje vrcholu na podzim. Vajíčka jsou kladena na začátku zimy. Zakladatelky jsou mnohem více plodnější než generace produkované partenogeneticky během jara a léta.
Hospodářský význam
Může způsobit ekonomické škody na plantážích či školkách. Způsobuje předčasnou defoliaci dřevin.