Najdete nás na Facebooku

mandelinka dvacetitečná (Chrysomela vigintopunctata)

mandelinka dvacetitečná
Chrysomela vigintopunctata

třída: hmyz (Insectařád: brouci (Coleopteračeleď: mandelinkovití (Chrysomelidae)

Hostitelské spektrum
Vrba (Salix spp.).
Popis druhu
Brouci jsou mírně podlouhlí, 6–9 mm dlouzí. Hlava a štít jsou kovově tmavě zelené až černé. Štít je po stranách žlutě nebo červenavě lemovaný. Krovky jsou slámově žluté nebo oranžově načervenalé. Na každé krovce je 10 podlouhlých tmavých skvrn, z nichž některé mohou splývat. Na krovkovém švu je výrazný černý lem.  
Larvy jsou šedavě bělavé s množstvím černých plošek a bradavek. Hlava, nohy a štítek na předohrudi jsou černé. Dorostlé měří kolem 10 mm.
Životní cyklus
Brouci se po přezimování objevují již koncem dubna či začátkem května, kdy nalétávají na čerstvě vyrašené vrby. Zdržují se na lícní straně listů, které, nejčastěji od okrajů, ožírají. Oplodněné samičky kladou na spodní stranu listů skupiny vajíček. Po ukončení rozmnožování brouci hynou. Mladé larvy se zdržují na spodní straně listů, kde vyžírají hromadně plošky ve spodní pokožce listů. Později se rozlézají po listech, které skeletují nebo děrují. Dorostlé larvy se kuklí na spodní straně listů, kam se zadečkem přilepí. Celková doba vývoje je asi 35 dní. Mladí brouci se objevují od poloviny června. Ožírají listy vrb a při holožíru poškozují i pupeny a jemnou kůru mladých výhonků.
Hospodářský význam
Mandelinka dvacetitečná napadá stromy různého stáří. Při přemnožení může způsobit totální holožíry a následné prosychání korun či odumření napadených dřevin.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

PLATBA ZA OBJEDNÁVKU

Expresní doprava