ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci,

na základě vládního doporučení v souvislosti se šířením COVID-19 podporujeme omezení platby v hotovosti (na dobírku). Proto doporučujeme při tvorbě objednávky volit bezhotovostní platbu předem. K tomuto kroku jsme se připojili z hygienického hlediska a došlo tím k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci.

Děkujeme za pochopení.

lišaj borový (Sphinx pinastri)

1-2 z 2
lišaj borový
Sphinx pinastri

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidoptera)čeleď: lišajovití (Sphingidae)

vědecká synonyma: Hyloicus pinastri

Hostitelské spektrum
Borovice (Pinus spp.), eventuelně smrk (Picea spp.), modřín (Larix spp.) či cedr (Cedrusspp.).
Popis druhu
Přední křídla jsou hnědošedá až popelavě šedá, s několika tmavými krátkými podélnými proužky. Zadní křídla jsou hnědošedá. Na obou párech křídel jsou v okrajích černobíle kostkované třásně. Rozpětí křídel je 65–90 mm. Zadeček je popelavě šedý s tmavým hřbetním pruhem a černými skvrnami. 
Vajíčka jsou oválná, leskle žlutavě zelenavá.  
Kukla je asi 40 mm dlouhá, hnědá, lesklá, s krátce vyčnívající pochvou sosáku. 
Housenka je zelená s širokým hnědým hřbetním pásem a žlutavě bělavými, více či méně přerušovanými pruhy. Na konci zadečku je černý, zrnitý osten. Hlava je žlutá s tmavými širokými podélnými pruhy. Dorostlé housenky měří 80–90 mm.
Životní cyklus
Motýli létají od konce května do srpna. Oplodněné samičky kladou jednotlivá vajíčka na jehlice. Housenky se líhnou nejčastěji v červenci. Svůj žír na jehlicích ukončují v průběhu září či začátkem října. V důsledku příznivého počasí se však mohou housenky kuklit již koncem července. V teplých oblastech se v srpnu z těchto housenek líhnou motýli 2. generace. Housenky se kuklí poblíž živného stromu, v mělké komůrce v zemi.
Hospodářský význam
V našich podmínkách má lišaj borový jen malé sklony k přemnožování a většinou působí jen nepatrné škody. Jiná situace je však např. v Polsku, kde občas působí silné, až 75% defoliace borových porostů.

SpinTor 240 SC 1 l

Přírodní insekticidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
5 880,00 Kč s DPH