Najdete nás na Facebooku

krtonožka obecná Gryllotalpa gryllotalpa

krtonožka obecná
Gryllotalpa gryllotalpa

třída: hmyz (Insectařád: rovnokřídlí (Orthopteračeleď: krtonožkovití (Gryllotalpidae)

vědecká synonyma: Gryllotalpa vulgaris

Hostitelské rostliny
Nespecifický škůdce

Škodlivost
V porostu obnažená nakypřená místa bez rostlin nebo s rostlinami zničenými tak, že jejich podzemní části jsou prokousány.

Hospodářský význam
Škodí při hloubení chodeb a na jaře před stavbou hnízd. Rozrývají půdu blízko pod povrchem, nad budovaným hnízdem překusují podzemní části rostlin. Ke škodám dochází jen lokálně.

Popis
Dospělé krtonožky jsou tmavohnědé, porostlé sametovými chloupky, až 6 cm dlouhé, s krátkými krovkovitými předními a s blanitými zadními křídly. Přední nohy jsou uzpůsobené k hrabání. Larvy a nymfy jsou zpočátku bělavé, později se podobají dospělcům. Nemají však křídla.

Životní cyklus
V květnu a červnu samičky vyhlubují v zemi v hloubce 10-15 cm komůrku velikosti pěsti. V ní si zhotoví z hlíny udusané hnízdo. Do hnízda nakladou 100-300 vajíček. Larvy nejprve zůstávají v hnízdě, později se rozlézají a hloubí vlastní chodby.

Ekologie
Škůdce přebývá v místech s přiměřeně vysokou nekolísající hladinou spodní vody a s půdou, v níž si snadno budují hnízda.

Nepřímá ochrana
Na menších plochách je možné likvidovat v červnu a červenci hnízda (poznají se podle nakypřené půdy a zničených rostlin nad hnízdem). Dospělce je možno chytat do připravených pastí. K tomu účelu se hodí hlubší hrnce, květináče, plechové konzervy aj., zapuštěné do půdy. Do nádob se dává trochu vody nebo kvasící tekutiny. Mezi nastražené nádoby se položí na záhony latě, které krtonožky nemohou přelézt. Ty usměrňují pohyb krtonožek po povrchu půdy. Krtonožky napadají do nádob.

ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

PLATBA ZA OBJEDNÁVKU

Expresní doprava