ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

krčková hniloba česnekovitých (Botrytis allii)

krčková hniloba česnekovitých
Botrytis allii

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: hlízenkovité (Sclerotiniaceae)

další názvy: krčková hniloba

vědecká synonyma: Botrytis aclada

Hostitelské spektrum
Zejména cibule kuchyňská a šalotka.
Příznaky napadení
Cibule od krčků měknou a hnijí. Na podélném řezu je znát zbarvení pletiv suknic dohněda. Později se povrch napadených cibulí pokrývá hnědošedým povlakem houby, na kterém se někdy vytvářejí ploše kulovitá, tvrdá, černá tělíska (sklerocia). Napadené cibule za sucha mumifikovatí, za vlhka podléhají mokré hnilobě. V případě, že infekce pronikla do cibulí v místě mechanického poškození, se hniloba nemusí v cibuli šířit od krčku, ale od místa infekce. V semenných porostech porostů dochází k hnilobě bází květních stvolů, květenství a jednotlivých květů.
Životní cyklus
Základním zdrojem infekce jsou infikovaná semena. Z nich patogen přerůstá na mladé semenáčky, kde na odumírajících děložních listech a na zasychajících špičkách pravých listů tvoří konidie, které se větrem šíří na okolní rostliny. Dalšími zdroji infekce jsou napadené posklizňové zbytky, napadené sazečky, semenné matky a sklerocia v půdě. Po většinu vegetace patogen žije v hostitelských rostlinách bezpříznakově a příznaky napadení se projevují až v průběhu skladování. Pouze za dlouhodobě deštivého počasí se hniloba výjimečně může projevit i ke konci vegetace nebo v průběhu sklizně. 
Výskyt hniloby podporuje vlhké počasí v době před a v průběhu sklizně, přehnojení dusíkem, mechanické poškození cibulí a nevhodné podmínky skladování.
Hospodářský význam
Nejčastější skládková hniloba cibule kuchyňské a šalotky. Příznaky se projevují zcela výjimečně koncem sklizně nebo v jejím průběhu, ale většinou až v průběhu skladování. 
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Prostorová izolace mezi jednotlivými druhy (cibule kuchyňské a šalotky), typy (jarní a ozimou) a způsoby pěstování (ze semene, ze sazečky, na semeno). Porosty by neměly být přehoustlé a přehnojené dusíkem. Sklízet by se měly za suchého počasí a to tak, aby byly co nejméně mechanicky poškozeny. Výskyt podstatně ovlivňuje termín a způsob sklizně. Nejvhodnější termínem sklizně je doba, kdy u dvou třetin rostlin došlo k polehnutí („zalomení“) natě, ale ta je stále ještě zelená. Po vytažení rostlin ze země musí dojít k dostatečnému dosušení cibulí (nejlépe v proudícím vzduchu o teplotě do 30 °C) a nať by měla být odstraněna až po jejím dokonalém zaschnutí. Skladovat je třeba jen mechanicky nepoškozené cibule v suchých vydesinfikovaných skladech při teplotě 0–2 °C a při vlhkosti vzduchu 60–70 %.