ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

kovolesklec gama (Autographa gamma)

1-2 z 2
kovolesklec gama
Autographa gamma

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidopteračeleď: můrovití (Noctuidae)

další názvy: můra gama

vědecká synonyma: Plusia gamma, Phytometra gamma

Hostitelské spektrum
Hospodářsky významné rostliny: mák, len, konopí seté, řepa, slunečnice, luskoviny, brambory, polní zelenina, paprika, rajče, jetel, plevelné rostliny (pampeliška, jitrocel, lopuch, pcháč aj.), okrasné rostliny (např. zástupce rodů AntirrhinumDianthusChrysanthemumRhododendron sect. TsutsusiPelargonium).
Popis druhu
Motýl v rozpětí křídel 40–48 mm, s předními křídly fialově šedými s tmavším středním pásem a lemem, uprostřed se stříbřitě lesklou skvrnou ve tvaru písmene gamma. 
Vajíčka jsou kalně bílá se zeleným odstínem, téměř kulovitá, na spodní straně mírně zploštělá, na povrchu s 32–36 příčnými žebérky. Šířka vajíček 0,5–0,6 mm a výška 0,4 mm. 
Housenky jsou převážně zelenavé na hřbetě s šesti tenkými bílými nebo žlutými, někdy dvojitými podélnými čarami mezi nimiž jsou kroužkované bradavky. Po bocích probíhá žlutavá čára, pod níž leží bílé, černé vroubené průduchy. První dva páry pošinek chybí. Při lezení ohýbají tělo do oblouku (píďalkový pohyb). Dorůstá délky až 40 mm.
Možnost záměny druhu
Imago lze zaměnit s motýly jiných druhů kovoleskleců – k. brusnicový (A. pulchrina), k. burjatský (A. buraetica), k. hluchavkový (A. jota) a kovolesklec Autographa mandarina
Kovolesklec brusnicový – v rozpětí křídel 34–42 mm, přední křídla fialově šedá s purpurově hnědým nádechem, třásně zadních křídel málo zřetelně kostkované, na zadních křídlech lze definovat zhruba ve středu křídla úzký šedý pruh.
Kovolesklec burjatský – v rozpětí křídel 35–38 mm, třásně zadních křídel kontrastněji kostkované, na zadních křídlech lze definovat zhruba ve středu křídla úzký šedý pruh. V České republice uváděn jen z několika lokalit.
Kovolesklec hluchavkový – v rozpětí křídel 35–42 mm, přední křídla červenohnědá, třásně zadních křídel jednobarevné.
Kovolesklec Autographa mandarina – v České republice se zatím nevyskytuje, nejblíže Polsko.
Příznaky poškození
Listy drobně skeletovány nebo s okénkovým žírem. Později do listů vykousány nepravidelné otvory, okrajové výkusy, často plýtvavý žír. Mladé rostliny na povrchu půdy bývají překousány.
Možnost záměny poškození
Stejné poškození způsobují housenky osenic. Častá bývá záměna poškození s požerky slimáků.
Životní cyklus
Nejpočetnější je motýl v první polovině léta, nejvíce v červenci a srpnu. Samice kladou až 500 vajíček, po 1–3 kusech na spodní stranu listů v okrajovém pásu listů 30–40 mm širokém. Vývoj vajíček trvá 3–7 dnů, housenek 16–25 dnů, kukel 6–13 dnů, vývoj celé generace 25–45 dnů. Během roku má v našich podmínkách 2–3 generace. První generace se vyskytuje od května do června, druhá generace se objevuje od konce června do srpna a třetí od srpna do října. Početnost generací je během léta zvyšována příletem dospělců z jižní Evropy. V našich podmínkách může přezimovat pouze 1. a 2. instar housenek, který je nejodolnější na nízké teploty, snáší teplotu do -12 °C, 4. a 5. larvální stupeň snáší pouze -4 °C, kukla snáší -14 °C, motýli hynou při -8 °C.
Kovolesklec gama je teplomilný a vlhkomilný motýl. Pro vývoj jsou nepříznivá krátká studená léta.
Hospodářský význam
Přeletuje z jižní Evropy, v některých rocích se přemnožuje a způsobuje holožíry, které snižují výnosy napadených plodin. Gradace bývají krátkodobé.
Provádění ochranných opatření
 
Chemická ochrana rostlin
Nejvhodnější termín chemické ochrany je za teplého a slunečného počasí za 14 dnů po zjištění kladení schopných samic na světelných lapačích nebo zvýšeného náletu do feromonového lapáku. Podmračné a chladné počasí oddaluje termín ošetření na 15–20 dnů.

SpinTor 240 SC 1 l

Přírodní insekticidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
5 880,00 Kč s DPH