Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech dosahuje II. fáze


Rádi bychom upozornili na silnou druhou generaci zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech - která aktuálně decimuje keře po celém území ČR. Na keřích lze nalézt housenky různých stádií od 1 cm až po 3 cm, ojediněle i ve fázi kukly. Housenky se drží uvnitř keře, je tedy třeba keře prohlížet velmi pečlivě. V případě nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata.

kmín kořenný (Carum carvi)

kmín kořenný
Carum carvi

čeleď: miříkovité (Apiaceae)

vědecká synonyma: Carum velenovskyi

Popis
Dvouletá bylina s bělavým kůlovým kořenem a lysou větvenou lodyhou, která dorůstá do výšky 30–80(–100) cm. Přízemní a dolní lodyžní listy jsou řapíkaté, 1–2x peřenosečné, naopak horní jsou menší, jednodušeji členěné a přisedlé na dlouhé, blanitě lemované pochvě. Listové úkrojky posledního řádu jsou čárkovité a osinkatě špičaté. Okolíky jsou složeny z 8–11 okolíčků s 15–18 květy. Obal i obalíčky chybějí. Koruna je bílá, zřídka růžová. Plodem je 3–5 mm dlouhá šedohnědá dvounažka (merikarpium) s 5 vystouplými žebry. Kmín kvete od června do srpna.
Nároky na stanoviště
Pěstování kmínu vyhovují nejvíce střední a lehčí hluboké půdy s dostatečnou zásobou humusu, vláhy a s pH 6–7,5. Naopak nevhodné jsou půdy kyselé, zamokřené, těžké nebo vysychavé (písčité) a velmi mělké. Kmín není náročný na teplo a dobře snáší mrazy. Zejména v prvním roce je důležitý dostatek světla, tzn. pozemek nesmí být zaplevelený.
Časté choroby
Askochytová listová skvrnitost a hnědnutí okolíků kmínu (Ascochyta carvi), bílá hniloba kmínu (Sclerotinia sclerotiorum), fomopsisová spála okolíků kmínu (Phomopsis diachenii), hnědá stonková hniloba a spála květů kmínu (Mycocentrospora acerina), padlí kmínu (Erysiphe heraclei).
Častí škůdci
Obaleči rodu Cnephasia, plochuška kmínová (Depressaria daucella), vlnovník kmínový (Aceria carvi).
Zaplevelení
Kmín je vůči plevelům konkurenčně velmi slabý, jeho počáteční vývoj je pomalý a herbicidní ochrana složitější, proto je vhodné vytrvalé a obtížné plevele jako pcháč oset (Cirsium arvense) nebo šťovíky (Rumex spp.) likvidovat již v předplodině. 
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA

Služby zákazníkům

PORADNA: +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 

 

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava