Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

klíněnka lipová (Phyllonorycter issikii)

klíněnka lipová
Phyllonorycter issikii

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidoptera)čeleď: vzpřímenkovití (Gracillariidae)

vědecká synonyma: Lithocolletis issikii

Hostitelské spektrum
Lípa (Tilia spp.).
Popis druhu
Druh se vyskytuje ve dvou, barevně odlišných, generacích. Motýli první generace jsou světle hnědí, zatímco motýli druhé generace, kteří přezimují, jsou hnědošedí až šedočerní. Rozpětí křídel je 6–8 mm.
Housenky jsou štíhlé, varhánkovité, bělavě nazelenalé, s několika žlutými tělními články. 
Životní cyklus
Přezimující motýli se objevují v květnu. Samičky kladou vajíčka na spodní stranu mladých listů, kde následně minují vylíhlé housenky. Po dokončení žíru se housenky kuklí v jemném předivu uvnitř miny. Letní generace motýlů se líhne od začátku června do poloviny července. Housenky této generace rovněž minují v listech. Motýli druhé generace se líhnou od poloviny srpna do října a následně přezimují. K přezimování vyhledávají různá skrytá místa, štěrbiny pod kůrou, praskliny v kůře apod.
Hospodářský význam
Nepůvodní druh. Přestože mnohá napadení vypadají děsivě, nemají na zdravotní stav odrostlejších dřevin vliv. V průběhu napadení nedochází k barevným změnám listů, vyjma minovaných plošek. Při silnějším napadení může dojít k listovým deformacím, které snižují estetickou hodnotu lip ve stromořadích, v parcích či na hřbitovech apod.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava