Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

klíněnka jírovcová (Cameraria ohridella)

klíněnka jírovcová
Cameraria ohridella

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidopteračeleď: vzpřímenkovití (Gracillariidae)

Hostitelské spektrum
Jírovec maďal (Aesculus hipocastanum), případně jiné jírovce. 
Popis druhu
Drobný motýlek s protáhlými, úzkými křídly o rozpětí 7–10 mm. Přední křídla jsou hnědavě zlatitá s třemi bílými černě lemovanými příčkami. Zadní křídla a zadní okraj předních křídel jsou lemovány dlouhými třásněmi. 
Housenky jsou ploché, varhánkovité, až 6 mm dlouhé. Mladé jsou bělavě průsvitné se žlutě lemovaným 1. článkem. Dorostlé housenky jsou olivově zelené s hnědavým pruhem na bocích.
Životní cyklus
Dospělci se objevují v závislosti na počasí ve 3–4 generacích od dubna do září. Nejčastěji v polovině května kladou samičky na horní stranu listů kulatá žlutohnědá vajíčka. Vylíhlé housenky se živí listovým parenchymem mezi svrchní a spodní pokožkou. Vytvářejí tak na listech plošné miny, které jsou zpočátku průsvitné a postupně přes šedozelenou přecházejí dohněda. Během žíru přecházejí housenky z jedné miny do druhé. Kuklí se přímo v mině. Kukly poslední generace přezimují v opadlém listí v pergamenovitém zámotku uvnitř miny. 
Hospodářský význam
Svým žírem může klíněnka jírovcová zničit až 90 % asimilačního aparátu dřeviny. V průběhu napadení dochází k postupnému usychání a podvinování listů. Svým žírem housenky významně snižují estetickou hodnotu městských výsadeb.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava