ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

klíněnka jírovcová (Cameraria ohridella)

1-3 z 3
klíněnka jírovcová
Cameraria ohridella

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidopteračeleď: vzpřímenkovití (Gracillariidae)

Hostitelské spektrum
Jírovec maďal (Aesculus hipocastanum), případně jiné jírovce. 
Popis druhu
Drobný motýlek s protáhlými, úzkými křídly o rozpětí 7–10 mm. Přední křídla jsou hnědavě zlatitá s třemi bílými černě lemovanými příčkami. Zadní křídla a zadní okraj předních křídel jsou lemovány dlouhými třásněmi. 
Housenky jsou ploché, varhánkovité, až 6 mm dlouhé. Mladé jsou bělavě průsvitné se žlutě lemovaným 1. článkem. Dorostlé housenky jsou olivově zelené s hnědavým pruhem na bocích.
Životní cyklus
Dospělci se objevují v závislosti na počasí ve 3–4 generacích od dubna do září. Nejčastěji v polovině května kladou samičky na horní stranu listů kulatá žlutohnědá vajíčka. Vylíhlé housenky se živí listovým parenchymem mezi svrchní a spodní pokožkou. Vytvářejí tak na listech plošné miny, které jsou zpočátku průsvitné a postupně přes šedozelenou přecházejí dohněda. Během žíru přecházejí housenky z jedné miny do druhé. Kuklí se přímo v mině. Kukly poslední generace přezimují v opadlém listí v pergamenovitém zámotku uvnitř miny. 
Hospodářský význam
Svým žírem může klíněnka jírovcová zničit až 90 % asimilačního aparátu dřeviny. V průběhu napadení dochází k postupnému usychání a podvinování listů. Svým žírem housenky významně snižují estetickou hodnotu městských výsadeb.

DELTASTOP CO

feromonový lapač - klíněnka jírovcová
SKLADEM U DODAVATELE - dodání 2-7 pracovních dní
195,00 Kč s DPH

SpinTor 240 SC 1 l

Přírodní insekticidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
5 880,00 Kč s DPH