ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

houbomilka česneková (Suillia lurida)

1-2 z 2
houbomilka česneková
Suillia lurida

třída: hmyz (Insectařád: dvoukřídlí (Diptera)čeleď: lanýžkovití (Heleomyzidae)

Hostitelské spektrum
Česnek, pór i cibule.
Popis druhu
Imago hnědožluté, poměrně štíhlé, asi 8 mm dlouhé. Tělo na mnohých místech bělavě poprášeno. Šedě zakouřená křídla mají v místech příčných žilek tmavší skvrny. 
Vajíčka jsou perleťově bílá, 0,9–1,7 mm dlouhá. 
Larvy jsou apodní, acephalní, bělavé barvy. Dosahují délky 11 mm. Příď těla je zašpičatělá, záď zaoblená, nesoucí dvě tmavé silné dýchací trubičky. 
Puparia jsou štíhle soudečkovitá, 7–8 mm dlouhá, okrově hnědá, se dvěma dýchacími trubičkami (stigmaty).
Příznaky poškození
Listy vadnou, žloutnou a odumírají, často se kroutí. Larvy vyžírají báze listů, na každé rostlině je pouze jedna larva. Napadené rostliny nevytvářejí cibule. Poškození je vstupní branou pro patogeny, což může vést k odumření celé rostliny.
Životní cyklus
Přezimují dospělci, za rok se vyvine pouze jedna generace. Kladení vajíček nastává v březnu a dubnu. Vajíčka jsou kladena jednotlivě na pochvy vyrůstajících listů při zemi nebo těsně pod zemí. Larvy vnikají mezi složené listy a vyžírají jejich báze v krčku. Často pronikají až k vegetačnímu vrcholu. Kuklí se v půdě, v blízkosti napadených rostlin. Dospělci se líhnou v červnu, někdy již v květnu. Na konci vegetačního období přelétají k přezimování na porosty zimního česneku nebo nesklizeného póru. 
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Nové porosty česneku vysazovat co nejdále od loňských ploch. Zakrytí vysázených porostů na podzim netkanou textilií snižuje napadení. Na lokalitách s pravidelnými škodlivými výskyty pěstovat pouze jarní odrůdy česneku, které nejsou napadány.
Chemická ochrana rostlin
Ošetření se provádí kontaktními insekticidy na dospělce před vykladením vajíček.

Spruzit 250 ml

Přírodní kontaktní insekticid
SKLADEM U DODAVATELE - dodání 2-7 pracovních dní
345,00 Kč s DPH