Tento hmyzí domek je hnízdiště, úkryt a místo pro rozmnožování a přezimování zejména pro včelky samotářky, slunéčka sedmitečná, zlatoočka, škvory a jiný užitečný hmyz, kteří pomáhají přírodní cestou k regulaci škůdců na zahradě (zejména mšic).
Popis: Pro ochranu před strakapoudy je čelní strana chráněna králičím pletivem. Ti v nich hledají larvy a vajíčka jako potravu. Některé druhy včel, vos, nebo třeba čmeláci nevytvářejí kolonie. Nežijí v úlech, ale samostatně, a proto potřebují hnízdní chodbičky pro úspěšné nakladení a vylíhnutí vajíček. Hmyzí domek je proto ideální prostředí. Tento kombinovaný hmyzí domek se skládá z různých oddělení, kde každé má jinou výplň a poskytuje tak příhodné možnosti pro úkryt, rozmnožování a přezimování různých druhů užitečného hmyzu:
- Dutina s úzkou vstupní štěrbinou je vhodným místem pro úkryt kukel i dospělců motýlů, jako je třeba babočka paví oko, babočka kopřivová, babočka bílé C, nebo žluťásek řešetlákový.
- Stébla slámy či rákosu, nebo vyvrtané dírky do tvrdšího dřeva pak představují ideální prostředí k rozmnožování, pro úkryt vajíček včel samotářek.
- Spodní část je naplněna šiškami. Tento úkryt vyhledávají hlavně zlatoočky. Na zimování takový úkryt využijí i slunéčka, škvoři a další užitečný hmyz.
- V okolí hmyzího domku nepoužívat žádné insekticidy!
Doporučené umístění: Domek se umísťuje do odlehlého, klidnějšího koutu zahrady, na teplé, slunné nebo polostinné místo, chráněné před deštěm, silným větrem a predátory. Na zeď nebo plot, ideálně 1 – 1,5 m nad zemí. Čelní strana se orientuje nejlépe na jihovýchod. Aby se do hmyzího domku nastěhovaly užitečné druhy hmyzu, je dobré, když v jeho okolí budou mít dostatek kvetoucích rostlin, stromů a keřů. Na zimu není třeba jej uklízet do interiéru. Údržba je velice jednoduchá, nemusí se čistit. Dřevo se nenatírá ani nelakuje.
There are no reviews yet