Kategorie

Najdete nás na Facebooku

glomerelová hniloba třešní (Glomerella cingulata)

glomerelová hniloba třešní
Glomerella cingulata (teleom.) - Colletotrichum gleosporioides (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Sordariomycetes čeleď: Glomerellaceae

další názvy: koletotrichová hniloba třešní, višní

vědecká synonyma: Ascochyta rufomaculans, Caulochora baumgartneri, Colletotrichum annonicola, Colletotrichum brachysporum, Colletotrichum chardonianum, Colletotrichum coffeophilum, Colletotrichum dracaenae, Colletotrichum exiguum, Colletotrichum fructigenum

Hostitelské spektrum
Višeň (Cerasus), slivoň (Prunus), broskvoň (P. persica), dále široké spektrum jednoletých i vytrvalých bylin i dřevin.
Příznaky napadení
Onemocnění se nejprve projevuje na povrchu dozrávajících plodů jako drobné, jakoby zmatnělé plošky, ze kterých se rychle stávají větší okrouhlé mírně propadlé skvrny. Na skvrnách se vytvářejí drobné oranžové až oranžovohnědé kupičky konidií, které někdy mohou i splývat v souvislou vrstvičku pokrývající celou lézi. Dužnina v místě napadení tmavne a postupně vysychá, takže se pletivo časem stále víc propadá až k pecce. Napadené plody vysychají a opadávají nebo zůstávají mumifikované viset v korunách do příští vegetační sezóny. 
Možnost záměny
Příznaky choroby lze zejména v počátečním stadiu zaměnit za moniliovou hnilobu, po vytvoření vrstvy typicky zbarvených konidí je choroba již prakticky nezaměnitelná.
Životní cyklus
Polyfágní patogen, který se může vyskytovat na mnoha ovocných druzích a rostlinách. V sadech houba přetrvává na mumifikovaných plodech a na větvích stromů. K rozvoji onemocnění dochází hlavně v době dozrávání plodů, příznivé podmínky pro infekci představuje teplé a deštivé počasí. 
Hospodářský význam
Významná choroba především u některých odrůd višní dovezených z teplejších oblastí (Újfehértói fürtös, Érdi bötermö), v posledních letech je její výskyt lokálně zaznamenáván i u třešní. V případě epidemického rozšíření choroba zničí významnou část úrody (20, 40 i více procent). 
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Upřednostnění méně citlivých odrůd, důsledné sklizení všech plodů, neponechávat napadené ovoce na stromech (infekční zdroj).
Chemická ochrana rostlin
Výskyty onemocnění významně omezí, pokud je proti moniliové hnilobě ošetřeno úč.l. tebukonazol v období počátku dozrávání, cca 2–3 týdny před sklizní.
Zásady správné aplikace
Ošetřovat je třeba preventivně, již před začátkem dozrávání plodů. Jakmile se napadení již vyskytne, bývá jeho eliminace značně obtížná.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

PLATBA ZA OBJEDNÁVKU

Expresní doprava