Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

drvopleň obecný (Cossus cossus)

drvopleň obecný
Cossus cossus

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidopteračeleď: drvopleňovití (Cossidae)

Hostitelské spektrum
Široký polyfág, ovocné dřeviny, ořešák (Juglans spp.), vrba (Salix spp.), topol (Populusspp.), dále dub (Quercus spp.), buk lesní (Fagus sylvatica), jilm (Ulmus spp.), olše (Alnus spp.), bříza (Betula spp.), javor (Acer spp.), jasan (Fraxinus spp.), lípa (Tilia spp.) aj.
Popis druhu
Mohutný motýl se zavalitým zadečkem. Rozpětí křídel je 60–85 mm. Přední křídla jsou hnědá, bělošedě míšená, hustě tmavě čárkovaná a příčně linkovaná – jakoby připomínala kůru. Zadní křídla jsou šedá, tmavě síťkovaná. Ústní ústrojí je zakrnělé. 
Kukla je rezavě hnědá, 40–50 mm velká, v pevném kokonu.
Housenka dorůstá velikosti 10 cm. Je mírně zploštělá, masově červená s řídkými tuhými brvami. Štít předohrudi je žlutavý s 2 černými skvrnami. Hlava a nohy jsou černé, rovněž i silná kusadla.
Životní cyklus
Motýli létají v červnu a červenci. Vzhledem ke své noční aktivitě tráví dny v klidu sezením na bázích kmenů. Samičky kladou vajíčka do prasklin kůry, nejčastěji při bázi kmene. Mladé housenky nejprve vyžírají plošné chodbičky v lýku a po přezimování se zahlubují, obvykle vzestupným směrem, do dřeva. Chodby jsou hluboké a velmi dlouhé, až 1 m, hnědé až černé. Jejich šíře může být i několik cm. Housenky z kusadlových žláz vylučují ostře čpavý sekret, díky němuž je z chodeb cítit octový zápach. Housenky v chodbách ještě jednou přezimují a po dalším žíru se na kraji chodby kuklí. V některých případech chodby opouštějí a kuklí se v blízkosti kmene.
Hospodářský význam
Drvopleň obecný je významný škůdce dřeva listnatých dřevin. Největší škody působí u starších dřevin, ale napadá i mladé výsadby odrostků.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava