Kategorie

Najdete nás na Facebooku

drsnokřídlec třešňový (Lycia hirtaria)

drsnokřídlec třešňový
Lycia hirtaria

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidopteračeleď: píďalkovití (Geometridae)

vědecká synonyma: Biston hirtarius

Hostitelské spektrum
Housenky tohoto druhu ožírají listy ovocných stromů, především peckovin a jabloní. Setkáváme se s nimi také na neovocných stromech, zejména na dubech, jilmech, vrbách a na topolech. Jedinci byli zaznamenáni na následujících dřevinách: BetulaAlnusQuercusSalixPopulusUlmusBerberisRibesRosaRubusFilipendulaMalusSorbusCrataegusPrunusTiliaRhamnusVaccinium.
Popis druhu
Samička má vyvinutá křídla stejně, jako sameček. Její křídla jsou však mnohem méně pokrytá šupinkami a místy jsou poloprůhledná. Přední křídla jsou šedě bělavá, černošedě skvrnitá s černohnědými příčnými pruhy. Černohnědá příčka ve střední části předních křídel je obyčejně velmi zřetelně ohraničena dvojitými příčkami, lomícími se v přední třetině skoro v pravém úhlu. Rozpětí křídel u obou pohlaví je cca. 40–44 mm. Zadní křídla jsou nažloutlá a vyskytují se na nich slabě zřetelné příčky. 
Housenky jsou šedé se žlutými skvrnami a bradavkami. Nejnápadnějším znakem housenek jsou černé hroty na jedenáctém článku těla. Zbarvením i výrůstky na těle se larvy podobají spíše větvičce, takže mohou být snadno přehlédnuty.
Možnost záměny druhu
Druh je především v larválním stádiu hodně podobný ostatním druhům rodu drsnokřídlec (Biston, Lycia atp.). Dle preference živných dřevin jmenovaného druhu a charakteristického zbarvení pozdějších fází vývoje lze jasně identifikovat tento druh. Např. druhy L. isabellaeL. pomonariaL. zonaria atp. mají larvy viditelně jinak zbarveny.
Příznaky poškození
Žír housenek je znatelný především v období léta (tedy v června až srpnu), kdy je potřeba potravy nejvyšší. Poškozením je tedy chybějící listová plocha hostitelských stromů. Velmi často se setkáváme s tzv. plýtvavým žírem.
Možnost záměny poškození
Žír na listové ploše hostitelských dřevin je typický také pro jiné zástupce této čeledi, resp. řádu (zástupci obalečovitých a Erebidae). Žír tohoto druhu se ovšem objevuje spíše později v rámci vegetační periody, než u druhů, které se běžně na jmenovaných živných dřevinách vyskytují (viz výše).
Životní cyklus
Tato píďalka se vyskytuje koncem února a v březnu, často ještě dlouho před rašením pupenů, k nimž samička po spáření naklade vajíčka. Housenky se objevují poměrně pozdě v rámci vegetační sezóny a to i přes okolnost, že byla vajíčka nakladena velmi brzy na jaře. S housenkami se setkáváme v červnu až srpnu, nejčastěji v době česání třešní. Housenky zalézají k zakuklení do země, kde kukla přezimuje v zámotku. Mají jen jedno pokolení do roka. 
Hospodářský význam
Výrazný úbytek asimilační plochy žírem v průběhu letních měsíců může být zásadní především z hlediska úbytku fyziologické aktivity hostitelské dřeviny. Zaznamenány mohou být tedy retardace růstu hostitelské dřeviny a při intenzivně se opakujících žírech mohou tato poškození znamenat odumření hostitele.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

PLATBA ZA OBJEDNÁVKU

Expresní doprava