Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

černopáska bavlníková (Heliothis armigera)

černopáska bavlníková
Heliothis armigera

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidoptera)čeleď: můrovití (Noctuidae)

vědecká synonyma: Helicoverpa obsoleta, Helicoverpa zea, Heliothis fusca, Heliothis rama, Chloridea armigera

Hostitelské spektrum
Polyfágní druh.
Z hospodářsky významných rostlin: brambory, čirok, kukuřice i jiné obilniny, len, fazol, sója, cizrna, rajče jedlé, paprika setá, slunečnice, vojtěška, dále pak okrasné rostliny.
Popis druhu
Motýl v rozpětí křídel 35–45 mm. Zbarvení je velmi variabilní. Základní zbarvení předních křídel je bledě šedozelené. Samice jsou často tmavší s hnědočerveným nádechem. Příčky na křídlech jsou nezřetelné, ledvinovitá a kruhová skvrna je slabě viditelná nebo zcela chybí. Ve středu kruhové skvrny je zřetelná tmavá tečka. Při třásních na vnějším okraji předního křídla je řada drobných černých teček.
Vajíčka kulovitá, veliká 0,5 mm, žlutavě zelená.
Malé housenky jsou světlé barvy s nápadnými černými tečkami (bradavkami) a tmavšími podélnými páskami na hrudi i zadečku. Dorostlá housenka má hlavu světle okrovou, hustě hnědě tečkovanou. Zbarvení hrudi a zadečku je variabilní od hnědé po zelenou. Na hřbetě je zelenošedá čára, která je lemovaná šedozelenými pruhy s tmavě zelenými tečkami na každém článku. Na bocích těla jsou nápadné černé průduchy. Dorostlá housenka je drsná, pokrytá drobnými osténky a chloupky s malým hrbolem na hřbetě 8. článku zadečku. Před zakuklením je 40–45 mm dlouhá.
Kukla 14–18 mm, mahagonově hnědá.
Možnost záměny druhu
Záměna motýla je možná s těmito druhy  – černopáska štětková (Heliothis viriplaca), č. polní (Heliothis maritima), č. stěhovavá (Heliothis  peltigera) a č. jehlicová (Heliothis ononis). První dva zmíněné druhy jsou u nás běžnými druhy, poslední dva se vyskytují vzácně na teplejších a suchých stanovištích. 
Životní cyklus
Patří k pravidelně migrujícím motýlům na území našeho státu a to především do oblastí Moravy a středních Čech. 
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava