ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

černá hniloba mrkve (Alternaria radicina)

1-15 z 15
černá hniloba mrkve
Alternaria radicina

říše: houby (Fungitřída: Dothideomycetes čeleď: Pleosporaceae

další názvy: černá hniloba kořenů mrkve

vědecká synonyma: Macrosporium daucinum, Pseudostemphylium radicinum, Stemphylium radicinum, Thyrospora radicina

Hostitelské spektrum
Hostitelskými rostlinami jsou různé miříkovité rostliny (Apiaceae), z pěstovaných především pak mrkev (Daucus carota), celer (Apium graveolens), petržel (Petroselinum crispum), pastinák (Pastinaca sativa), kopr (Anethum graveolens) a kmín (Carum carvi).
Příznaky napadení
U klíčících rostlin způsobuje zčernání hypokotylu a kořene a je proto jedním z původců padání klíčících rostlin. V pozdějších fázích vegetace se tvoří na listových čepelích, řapících, lodyhách nebo v květenstvích ostře ohraničené, drobné, hnědé až černé nekrotické skvrny, v důsledku čehož dochází k odumírání starších listů. 
Na kořenech se tvoří ostře ohraničené černé propadlé skvrny, které se rozšiřují nejen do šířky, ale i do hloubky kořene. Skvrny se vyskytují především na horní části kořenů („hlavy“), ale často i jejich špičkách. Napadené pletivo vypadá jako zuhelnatělé.
Možnost záměny
Při napadení celeru se na povrchu bulev tvoří rezavě hnědé trhliny, které jsou velmi podobné korkovitosti bulev celeru, kterou způsobuje houba Phoma apiicola a proto jsou tyto dvě choroby často zaměňovány. U petržele podobné příznaky poškození, avšak podstatně slabšího významu, způsobuje příbuzná houba Alternaria petroselini.
Životní cyklus
Zdrojem infekce je osivo, napadené kořeny a posklizňové zbytky, na kterých původce může přežívat až osm let. Z infikovaných listů se pomocí dešťové nebo zálivkové vody rozšiřuje (smývá) na kořeny.
Hospodářský význam
Největší škody však způsobuje na kořenech a choroba je jednoznačně nejčastější a nejzávažnější skládkovou hnilobou.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Preventivní ochrana spočívá v dodržování osevních postupů (minimálně pětiletý odstup při pěstování hostitelských rostlin), skladování zásadně jen zdravých, mechanicky nepoškozených a fyziologicky nepřezrálých kořenů v optimálních podmínkách (teplota do 4 °C, relativní vlhkost 90–95 %) a výběr vhodných odrůd pro dlouhodobé skladování.

Flowbrix 1 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
695,00 Kč s DPH

Flowbrix 5 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 890,00 Kč s DPH

Flowbrix 10 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
4 980,00 Kč s DPH

Flowbrix 20 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
9 820,00 Kč s DPH