Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

černá hniloba mrkve (Alternaria radicina)

černá hniloba mrkve
Alternaria radicina

říše: houby (Fungitřída: Dothideomycetes čeleď: Pleosporaceae

další názvy: černá hniloba kořenů mrkve

vědecká synonyma: Macrosporium daucinum, Pseudostemphylium radicinum, Stemphylium radicinum, Thyrospora radicina

Hostitelské spektrum
Hostitelskými rostlinami jsou různé miříkovité rostliny (Apiaceae), z pěstovaných především pak mrkev (Daucus carota), celer (Apium graveolens), petržel (Petroselinum crispum), pastinák (Pastinaca sativa), kopr (Anethum graveolens) a kmín (Carum carvi).
Příznaky napadení
U klíčících rostlin způsobuje zčernání hypokotylu a kořene a je proto jedním z původců padání klíčících rostlin. V pozdějších fázích vegetace se tvoří na listových čepelích, řapících, lodyhách nebo v květenstvích ostře ohraničené, drobné, hnědé až černé nekrotické skvrny, v důsledku čehož dochází k odumírání starších listů. 
Na kořenech se tvoří ostře ohraničené černé propadlé skvrny, které se rozšiřují nejen do šířky, ale i do hloubky kořene. Skvrny se vyskytují především na horní části kořenů („hlavy“), ale často i jejich špičkách. Napadené pletivo vypadá jako zuhelnatělé.
Možnost záměny
Při napadení celeru se na povrchu bulev tvoří rezavě hnědé trhliny, které jsou velmi podobné korkovitosti bulev celeru, kterou způsobuje houba Phoma apiicola a proto jsou tyto dvě choroby často zaměňovány. U petržele podobné příznaky poškození, avšak podstatně slabšího významu, způsobuje příbuzná houba Alternaria petroselini.
Životní cyklus
Zdrojem infekce je osivo, napadené kořeny a posklizňové zbytky, na kterých původce může přežívat až osm let. Z infikovaných listů se pomocí dešťové nebo zálivkové vody rozšiřuje (smývá) na kořeny.
Hospodářský význam
Největší škody však způsobuje na kořenech a choroba je jednoznačně nejčastější a nejzávažnější skládkovou hnilobou.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Preventivní ochrana spočívá v dodržování osevních postupů (minimálně pětiletý odstup při pěstování hostitelských rostlin), skladování zásadně jen zdravých, mechanicky nepoškozených a fyziologicky nepřezrálých kořenů v optimálních podmínkách (teplota do 4 °C, relativní vlhkost 90–95 %) a výběr vhodných odrůd pro dlouhodobé skladování.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava