ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

bourovec borový (Dendrolimus pini)

1-2 z 2
bourovec borový
Dendrolimus pini

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidoptera)čeleď: bourovcovití (Lasiocampidae)

Hostitelské spektrum
Borovice lesní (Pinus sylvestris), vzácně smrk (Picea spp.) nebo jedle (Abies spp.).
Popis druhu
Přední křídla jsou šedá až rezavě hnědá, s nápadnou bílou středovou skvrnou a třemi tmavými příčkami oddělujícími jednotlivá, barevně odlišná pole. Zadní křídla jsou jednolitě červenohnědá. Vnější okraj křídel je pravidelně jemně vroubkovaný. Rozpětí křídel dosahuje 60–80 mm. 
Kukla je asi 30–35 mm velká, červeno až tmavohnědá, uložená v tuhém hnědavě žlutém kokonu.
Housenka je hnědo okrově mramorovaná, s políčky z bílých hustých přiléhajících plsťovitých chlupů na hřbetě a bocích. Na bocích jsou rovněž husté, dlouhé, měkké odstávající světlé chlupy. Na 2. a 3. hrudním článku jsou typické tmavomodré skvrny, tvořené kartáčky chloupků. Dorostlé housenky měří 50–90 mm. 
Životní cyklus
Motýli se objevují nejčastěji v červenci, letová perioda však může být od června do září. Mají noční aktivitu a přes den sedí na závětrné straně kmenů borovic, kde jsou díky svému zbarvení snadno přehlédnutelní. Oplodněné samičky kladou vajíčka v hromádkách na větvičky, jehlice i kmen. Mladé housenky nejprve ožírají jehlice od okrajů, později však postupně ožírají celé jehlice až k pochvě. Housenky 3. a 4. instaru na přelomu října a listopadu opouští živnou dřevinu a poblíž její paty, na rozhraní hrabanky a minerálního podílu půdy přezimují. Brzy na jaře, po prohřátí půdy na 3–5 °C, se housenky vracejí zpět do korun, kde pokračují v intenzivním žíru. Kuklí se v průběhu června v prasklinách kůry či mezi jehlicemi. Menší část housenek zimuje podruhé a dorůstá až v dalším roce. 
Hospodářský význam
Bourovec borový je škůdce zejména 40–90letých mezernatých borových monokultur teplejších oblastí, kde může způsobit rozsáhlejší holožíry. Díky celkovému poškození jehlic až k pochvě poškozené dřeviny špatně regenerují.

SpinTor 1 l balení

Přírodní insekticidní přípravek
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
5 880,00 Kč s DPH