ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci,

na základě vládního doporučení v souvislosti se šířením COVID-19 podporujeme omezení platby v hotovosti (na dobírku). Proto doporučujeme při tvorbě objednávky volit bezhotovostní platbu předem. K tomuto kroku jsme se připojili z hygienického hlediska a došlo tím k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci.

Děkujeme za pochopení.

bílá hniloba česnekovitých (Stromatinia cepivora)

1-1 z 1
bílá hniloba česnekovitých
Stromatinia cepivora (teleom.) - Sclerotium cepivorum (anam.)

říše: houby (Fungitřída: Leotiomycetes čeleď: hlízenkovité (Sclerotiniaceae)

další názvy: bílá sklerociová hniloba, sklerociová hniloba, bílá hniloba česneku, bílá hniloba cibule

Hostitelské spektrum
Cibuloviny, zejména česnek kuchyňský, cibule kuchyňská, šalotka a pór zahradní.
Příznaky napadení
Na všech podzemních částech rostlin a na bázích nadzemních částí bílý chmýřovitý povlak s velkým množstvím drobných (0,2–0,5 mm) černých sklerocií. Napadené rostliny žloutnou, jejich spodní listy odumírají a většina infikovaných rostlin již za vegetace hyne. 
Životní cyklus
Patogen, především prostřednictvím svých sklerocií, zamořuje pozemek minimálně na 8, ale i třeba na 15 let. Rozvoj a šíření choroby podporuje vlhké a chladné (do 20 °C) letní počasí a vlhké, dusíkem přehnojené a kyselé půdy. V porostech se choroba za vhodných podmínek šíří velmi rychle a většinou ohniskovitě. Jen výjimečně se choroba vyskytuje i na skladovaných rostlinách, u kterých se infekce neprojevila již za vegetace.
Hospodářský význam
Jedná se o celosvětově rozšířenou a přitom nejnebezpečnější chorobu cibulovin.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Základem je evidence zamořených ploch a nepěstování hostitelských plodin na těchto plochách minimálně po dobu 8–10 let. Používání zcela zdravého sadbového materiálu. 
Chemická ochrana rostlin
V případě této choroby je moření neúčinné a proto bezpředmětné.