Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

bělásek řepový (Pieris rapae)

bělásek řepový
Pieris rapae

třída: hmyz (Insectařád: motýli (Lepidopteračeleď: běláskovití (Pieridae)

vědecká synonyma: Artogeia rapae

Hostitelské spektrum
Všechny rostliny z čeledi brukvovité (Brassicaceae), tzn. brukvovité zeleniny (hlávkové zelí, květák, brokolice, kedluben, kapusta hlávková, kapusta růžičková, kadeřávek, pekingské zelí, čínské zelí, tuřín, vodnice, ředkvička, ředkev), brukvovité olejniny (řepka, řepice, hořčice), brukvovité plevele a okrasné rostliny (např. zástupce rodu Tropaeolum).
Popis druhu
Motýli v rozpětí 40–46 mm, křídla barvy bílé. Vrchol předních křídel s černou skvrnou dosahující do 1/3 vnějšího okraje křídla. Samice mají na předních křídlech dvě tmavé skvrny, samec jednu nebo zcela chybí. Tělo šedé. 
Vajíčka zeleně žlutá, dlouhá 1,3 mm, vřetenovitého tvaru s podélným žebrováním. Jsou kladena jednotlivě ze spodní strany listů. 
Housenka (polypodní larva) matně zelená s jemným žlutým proužkem na hřbetě a bocích. Hlava zelená. V posledním instaru přibližně 30 mm dlouhá. 
Kukla krytá, dlouhá 2,0–2,5 mm.
Příznaky poškození
Housenky poškozují žírem čepel listu, větší žilky zůstávají nepoškozené. Při přemnožení způsobují holožír. Napadené rostliny jsou znečištěné trusem a poškození může být vstupní branou pro choroby. Housenky běláska řepového se mohou zažírat i ho hlávek. 
Životní cyklus
Bělásek řepový má 2–3 prolínající se generace. Přezimuje kukla. Dospělci první generace létají od konce dubna do počátku června, druhá generace létá od července do srpna, případná třetí od září do října. Samice klade okolo 150 zeleně žlutých vajíček, zpravidla jednotlivě na spodní stranu listů. Housenky se líhnou za 5–11 dní a prochází 5 instary. Housenky žijí jednotlivě. Vývoj trvá 20–30 dní. Kuklí se na hostitelské rostlině nebo v okolí. 
První generace bělásků je většinou méně početná a významné škody způsobuje spíše výjimečně. Škodí druhá a v některých letech třetí generace. 
Hospodářský význam
Bělásek řepový je v porostech polní zeleniny v posledních desetiletí škodlivější než bělásek zelný, který škodí více na zahrádkách. 
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Housenky a kukly bělásků bývají často napadány parazitoidy (především lumčíkem Cotesia (=Apantelesglomerata) a bakteriálními a houbovými chorobami.
Chemická ochrana rostlin
Ošetření se provádí při překročení prahu škodlivosti. Nejvyšší účinnost ošetření je na 1. a 2. instar housenek, které jsou nejcitlivější a vyskytují se na vnějších listech, od 3. instaru mohou housenky zalézat do hlávek, kde nejsou insekticidy zasaženy. Pro přímou ochranu lze použít insekticidy registrované proti housenkám motýlů, případně proti žravým škůdcům.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava