ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

Vážení zákazníci

na základě vládního doporučení jsou kvůli situaci s šířením COVID-19, omezené platby v hotovosti (na dobírku). Proto jsme od 16. března pozastavili možnosti dobírky / platby v hotovosti při převzetí zboží. V této chvíli si tuto variantu platby nemohou zákazníci při objednání zboží zvolit u žádného z našich obchodů, a je povolena pouze bezhotovostní platba předem. K tomuto kroku jsme přistoupili z hygienického hlediska a došlo tak k eliminaci potenciálně rizikových hotovostních plateb, s cílem snížit případné riziko přenosu nákazy při kontaktu mezi doručovateli a příjemci. Náš přepravce Česká pošta s. p. doručuje standarně, omezení se týká pouze platby v hotovosti (na dobírku). V případě požadavku na osobní vyzvednutí / převzetí zboží ve Zlíně, je toto zrušeno do odvolání.

Děkujeme za pochopení.

bakteriální skvrnitost ořešáku (Xanthomonas arboricola)

1-9 z 9
bakteriální skvrnitost ořešáku
Xanthomonas arboricola pv. juglandis

třída: Gammaproteobacteria řád: Xanthomonadales čeleď: Xanthomonadaceae

vědecká synonyma: Pseudomonas juglandis, Xanthomonas campestris pv. juglandis, Xanthomonas juglandis

Hostitelské spektrum
Hlavní hostitelskou rostlinou je ořešák královský (Juglans regia), ale i jiné druhy rodu Juglans.
Příznaky napadení
Na listech, letorostech a mladých plodech se objevují četné nekrotické skvrny. Na listových čepelích vznikají nejprve drobné hranaté skvrny, které jsou vodnaté, později hnědé a nekrotické. Skvrny jsou ohraničené nervaturou a postupně splývají ve velké hnědé plochy. Na okraji skvrn se za vhodných podmínek vytváří bakteriální sliz. Na zeleném oplodí se tvoří puchýřkovitě hnědé skvrny s mokvavým okrajem. Pletivo změkne, propadává se a postupující nekróza postihuje jádro. Napadené plody následně zčernají, scvrkávají se a mohou předčasně opadávat. Při pozdním napadení není jádro zasaženo a postižen je jen zelený obal.
Možnost záměny
Podobné příznaky může vyvolat i Pseudomonas syringae pv. syringae. Bakteriální skvrnitost se také může zaměnit s antraknózou ořešáku (původce: Gnomonia leptostylla, konidiové stádium Marssonina juglandis). Pro antraknózu jsou charakteristické větší skvrny a tvorba drobných tmavých útvarů (acervulí) na spodní straně listů.
Životní cyklus
Vhodnými podmínkami pro rozvoj a šíření choroby je vysoká vzdušná vlhkost, zejména během kvetení. Patogen přezimuje jako epifyt na pupenech, z nichž na jaře přechází na listy, v pletivech napadených letorostů, ne ovšem ve spadeném listí a půdě. Šíří se pylem, dešťovou vodou, ptactvem a hmyzem (vlnovník ořešákový, zdobnatka ořechová).
Hospodářský význam
V porovnání s antraknózou se vyskytuje méně frekventovaně a je méně škodlivá.

Flowbrix 1 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
695,00 Kč s DPH

Flowbrix 5 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 890,00 Kč s DPH

Flowbrix 20 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
9 820,00 Kč s DPH

Flowbrix 10 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
4 980,00 Kč s DPH