ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Prejísť do SK verzie »

bakteriální skvrnitost okurky (Pseudomonas syringae)

1-15 z 15
bakteriální skvrnitost okurky
Pseudomonas syringae pv. lachrymans

třída: Gammaproteobacteria řád: Pseudomonadales čeleď: Pseudomonadaceae

vědecká synonyma: Pseudomonas lachrymans

Hostitelské spektrum
Mezi hlavní hostitelské rostliny patří okurka (Cucumis sativus) a další druhy z čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae), jako je tykev a meloun.
Příznaky napadení
Projevem choroby jsou zpočátku sytě zelené, vodnaté, nepravidelně hranaté skvrny na listových čepelích. Skvrny zasychají a mají pergamenový vzhled. Na spodní straně listových skvrn a na povrchu ostatních skvrn se za deštivého počasí nebo za vysoké vzdušné vlhkosti vytváří kapky mléčně zbarveného bakteriálního slizu (exudátu). Za sucha se kapky přeměňují v bílý nebo stříbřitý povlak (šupinky, krusty). Počet skvrn a jejich velikost postupně narůstá, skvrny splývají a napadené pletivo na listových skvrnách vypadává. Silněji napadené listy jsou roztrhané a roztřepené. Na plodech jsou zpočátku drobné, okrouhlé, vodnaté plochy, na nichž se za vlhka vytváří exsudát. Při průniku samotného patogena nebo sekundární hnilobné bakterie hlouběji do dužniny, mohou plody začít hnít. Patogen může kolonizovat vaskulární pletiva stonku a plodu.
Možnost záměny
Symptomy na listech se velmi podobají symptomům plísně okurkové. Na rozdíl od plísně se však u bakteriální skvrnitosti na spodní straně listů nevytváří žádný povlak.
Životní cyklus
Šíření choroby podporuje vysoká vzdušná vlhkost a teplota nad 25 °C. Patogen se šíří především osivem a může také přezimovat na rostlinných zbytcích hostitelských rostlin. Za vegetace se šíří dešťovými kapkami, pravděpodobně i hmyzem a nářadím, zejména jsou-li listy ovlhčené. Do rostlin se bakterie dostávají průduchy, hydatodami, mechanickým poraněním (např. při větrné erozi na písčitých půdách), ale i opylujícím hmyzem. Vodivými pletivy se choroba nešíří.
Hospodářský význam
Raná infekce má za následek průkazný pokles výnosu a kvality plodů. Největší škody způsobuje převážně u okurek nakladaček.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Používání zdravého osiva. 
Střídání plodin v osevním postupu (minim. 3 roky odstup mezi tykvovitými plodinami). 
Porosty pokud možno neprocházet za deštivého počasí nebo ráno za rosy. 
Dezinfekce nářadí. 
Vertikální vedení porostů. 
Důsledná a včasná likvidace napadených částí rostlin nebo celých rostlin.

Flowbrix 1 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
695,00 Kč s DPH

Flowbrix 5 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
2 890,00 Kč s DPH

Flowbrix 10 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
4 980,00 Kč s DPH

Flowbrix 20 l

Měďnatý fungicid
NA OBJEDNÁVKU - dodání 7-14 dní od objednání
9 820,00 Kč s DPH