Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

bakteriální nádorovitost (Rhizobium radiobacter)

bakteriální nádorovitost
Rhizobium radiobacter

třída: Alphaproteobacteria řád: Rhizobiales čeleď: Rhizobiaceae

vědecká synonyma: Agrobacterium radiobacter, Agrobacterium tumefaciens, Bacterium tumefaciens, Phytomonas tumefaciens, Polymonas tumefaciens, Pseudomonas tumefaciens

Hostitelské spektrum
Bakterie má schopnost infikovat široké spektrum dvouděložných rostlin. Nejčastěji bývají napadány jádroviny, peckoviny, růže a vinná réva. Bakteriální nádorovitost révy může způsobovat i bakterie Rhizobium vitis. Méně často jsou napadány jednoděložné rostliny a nahosemenné druhy rostlin.
Příznaky napadení
Na kterékoliv části rostliny se mohou objevovat malé nádorky. Nejčastěji vznikají na kořenovém krčku a kořenech. Nové nádory jsou kulovité, jejich povrch je bělavý, hladký a měkký. Postupně se nádory zvětšují, tvrdnou, dřevnatí, hnědnou a jejich povrch se mění na zvrásněný. Nespecifickým příznakem napadení bývá zakrslost rostlin, chlorotické listy, které později od okraje odumírají a předčasné odumření rostliny.
Možnost záměny
Příznaky mohou být zaměnitelné s hojivým kalusem nebo s nádory způsobenými hmyzem, roztoči, houbami, viry, genetickými poruchami a růstovými látkami.
Životní cyklus
Bakterie přezimuje zejména v nádorech a v půdě. Do rostliny proniká v místě poranění různého původu (mechanické, živočišné, mrazové, při použití infikovaného štěpu, po krupobití). Inkubační doba se během vegetace pohybuje okolo 8–15 dní. Patogen má schopnost přetrvávat v cévním systému rostliny, migrovat jím a dávat tak vznik tzv. sekundárním nádorům, které se tvoří v určité vzdálenosti od původního místa poranění. Na dlouhé vzdálenosti se bakterie šíří infikovaným rostlinným materiálem, na krátké vzdálenosti dešťovou, zavlažovací nebo půdní vodou, půdou, půdními živočichy a také mechanizací.
Hospodářský význam
Vliv choroby na vitalitu, produktivnost a přežití napadené rostliny závisí na tom, na jakém místě nádory vznikly, v jakém množství a v jaké velikosti. Ekonomický význam má choroba zejména v ovocných a lesních školkách, neboť výpěstky s nádory jsou neprodejné. Při vysokém napadení výsadby révy vinné je někdy nutné zlikvidovat celou výsadbu, zejména pokud napadení keřů přesahuje 30–50 %.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava