Najdete nás na Facebooku

Výskyt housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech


Upozorňujeme na výskyt podzimních housenek zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) na krušpáncích / buxusech. Doporučujeme podzimní ošetření, omezí se tím jarní napadení. Housenky z podzimní generace se chystají k přezimování. Biologický postřik Lepinox® Plus obsahující bakterii Bacillus thuringiensis »  má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. 

antraknóza javoru (Gloeosporium campestre)

antraknóza javoru

říše: houby (Fungi)

další názvy: Gloeosporium campestre, G. umbrinellum, Glomerella spp., Gloeosporium apocryptum, Kabatiella apocrypta

vědecká synonyma: Discula campestris, D. umbrinella, Colletotrichum spp., Aureobasidium apocryptum

Hostitelské spektrum
Javory (Acer spp.), vyskytuje se jak u domácích druhů j. klen (A. pseudoplatanus), j. mléč (A. platanoides), j. babyka (A. campestre), tak u druhů introdukovaných např.: j. červený (A. rubrum), j. dlanitolistý (A. palmatum), j. cukrový (A. saccharum), j. stříbrný (A. saccharinum) a další.
Příznaky napadení
Na listových čepelích nepravidelné, někdy až hranaté skvrny, různé velikosti, které zasahují často od krajů až do hlavních listových žilek. Skvrny jsou v různých odstínech hnědé až šedé, okraje jsou ostré, postupně zasychají, trhají se. Při silné infekci jsou nejmladší listy znetvořené, zaschlé, téměř se nerozvíjí, stejně tak postižené jsou i mladé terminály.
Možnost záměny
Na chorobě se podílí více druhů patogenů, jejich determinace je možná mikroskopicky, pro běžnou pěstitelskou praxi není významná. Záměna je možná s poškozením suchem, ale tam nekrózy na čepeli vznikají pouze od okrajů, hlavní žilnatina není zasažena, čepele se charakteristicky stáčí. 
Životní cyklus
Původci choroby přezimují v opadlém napadeném listí a v napadených částech rostlin, první příznaky se rozvíjí na počátku léta, v druhé polovině vegetace na rubu listů vyrůstají plodnice – acervuli obsahující konidie. Ty napadají další nové hostitele. Jejich uvolňování a šíření trvá až do podzimu, přesný termín souvisí s jednotlivými původci poškození. 
Hospodářský význam
Vyskytuje se u všech věkových tříd, jak ve školkách, tak u dospělých dřevin.
ZÁKAZNÍCI ZO SLOVENSKA
Filtrovat výsledky

Služby zákazníkům

Telefon: +420 228 885 123, +420 608 748 548

B I O A G E N S
biologická ochrana rostlin

  • - Dodávka a prodej prostředků biologické ochrany rostlin.
  • - Konzultační služby v oblasti ochrany rostlin více 


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ČTVRTKA

Expresní doprava